اختلالات جنسی

اختلالات جنسی

ارتباط خوب هیجانی بین فرد و شریک جنسیش یک فاکتور اساسی در رضایت جنسی است .

وجود استرس یا چالش بین خانم و شریک جنسیش یا سابقه ی سوء استفاده فیزیکی یا جنسی، یا وجود آن در حال حاضر روی میل جنسی و پاسخ جنسی تاثیر می گذارد و علاوه بر این با وجود ارتباط خوب بین زوجین هیجان ارتباط جنسی در طول زمان ممکن است کاهش یابد .

مشکلات جنسی آقایان

برای خانمی که یک شریک جنسی آقا دارد اختلال جنسی  همسرش تمایل و پاسخ جنسیش را تحت تاثیر قرار می دهد. مشکلات جنسی آقا از جمله عدم وجود نعوظ یا کاهش میل جنسی یا اختلال در خروج منی در هر زمان می تواند اتفاق بیفتد اما معمولاً با افزایش سن بیشتر دیده می شود .

مسائل زنان و اختلال جنسی بعد از زایمان

بهترین متخصص زنان  می فرمایند بعد از زایمان و شیر دادن و همچنین خستگی ناشی از بچه داری تمایل جنسی را کاهش می دهد. بعد از زایمان کاهش استروژن و صدمه ناحیه تناسلی بعد از زایمان ممکن است حین سکس درد ایجاد کند البته در اکثر موارد و گذشت زمان این مورد بهبود می یابد .

یائسگی

استروژن هورمونی است که توسط تخمدان ها تولید می شود. در زمان یائسگی ترشح استروژن کاهش می یابد که این باعث کاهش تمایل و توانایی جنسی می شود. گرگرفتگی ،تعریق شبانه و اختلالات خواب ونیز خستگی بعد از آن ممکن است به ایجاد اختلال جنسی این بانوان بیانجامد .به علاوه خشکی واژن و کاهش انعطاف پذیری و تنگ شدن واژن باعث درد در زمان سکس می شود. اگر نزدیکی دیر به دیر انجام شود تغییرات یائسگی در واژن شدید تر می شود.

هیسترکتومی یا برداشتن رحم

باعث اختلال فعالیت جنسی نمی شود حتی  بعضی مطالعات بهبود فعالیت جنسی را بعد از هیسترکتومی گزارش کرده اند که احتمالاً به علت بهبود شرایطی مثل خونریزی شدید یا درد است همچنین برداشتن دهانه رحم هیچ اثر منفی بر این موضوع ندارد .برداشتن تخمدان ها ممکن است روی فعالیت جنسی بعضی از  خانم ها اثر داشته باشد .

درد لگنی یا واژن

خانم هایی که درد لگن دارند اغلب در انجام فعالیت های جنسی مشکل دارند این درد می تواند باعث شود ترس از نزدیکی اتفاق بیافتد که این خود باعث کاهش رطوبت و لغزندگی در واژن و نیز انقباض غیر ارادی عضلات واژن می شود که این درد را تشدید می کند. درد ممکن است در زمینه آندومتریوز ،جراحی های قبلی یا عفونت ایجاد شود.

به دنبال شل شدن واژن و افتادگی رحم و مثانه

احساس فشار در لگن یا احساس بی اختیاری ادرار یا مدفوع، در عملکرد جنسی خانم تاثیر می گذارد.

بیماری های فرد

تقریباً هر بیماری مزمن و جدی ،میل و پاسخ جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد بیماری مثل بیماری عروق کرونر قلب یا التهاب مفاصل می تواند روی توانایی ایجاد ارتباط جنسی خانم تاثیر بگذارد در حقیقت التهاب مفاصل یا آرتریت در چند مطالعه به عنوان عاملی برای اختلال فعالیت جنسی بانوان ذکر شده است .خانم هایی که سرطان دارند به علت خستگی و ضعف ناشی از هم بیماری و هم درمان آن فعالیت جنسی مناسبی ندارد  و همچنین تغییرات ظاهری که به خصوص بعد ازانجام  اعمال جراحی روی پستان ها یا مناطق تناسلی ایجاد می شود فعالیت جنسی این خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد .شرایط دیگر مثل پارکینسون و عوارض دیابت ، سوء مصرف مواد، الکل یا داروهای ضد درد می تواند تمایل و توانایی جنسی و  ارگاسم را تحت تاثیر قرار دهند ،اختلالات روانی و هیجانی نیز می تواند روی فعالیت جنسی افراد تاثیر داشته باشد  هم به علت خود بیماری و هم به علت درمان آن .افسردگی علت شایع برای  کاهش میل جنسی و اختلالات دیگر جنسی در خانم ها ست .

داروها

داروهای با نسخه وبدون نسخه  که می تواند تمایل جنسی ، تحریک و تهییج جنسی و ارگاسم را تحت تاثیر قرار دهند شامل موارد زیر هستند .

  • بعضی از داروهای ضد افسردگی
  • داروهای ضد جنون و خواب آور
  • بعضی از داروهایی که برای فشار خون بالا تجویز می شوند
  • کاملاً مشخص نیست که آیا داروی ضد بارداری و داروی هورمونی که در زمان یائسگی  تجویز می شود می تواند روی مسائل جنسی تاثیر بگذارد یا نه .در واقع بعضی مطالعات نشان داده اند تاثیری ندارد و بعضی از مطالعات نشان داده اند که موثر هستند

جراحی

بعضی از انواع جراحی می تواند عملکرد جنسی یک خانم را تحت تاثیر قرار دهد جراحی های خاص روی پستان یا اندام های تناسلی احساس فرد را نسبت به بدنش تغییر می دهد به خصوص اگر این عمل در زمینه تشخیصی مانند سرطان باشد .عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی چه در مواردی که  دهانه رحم باقی گذاشته شود و چه برداشته شود معمولاً اثر منفی بر روی عملکرد جنسی بر روی فرد ندارد .اما در مواردی که هر دو تخمدان برداشته شود دیده شده است که عملکرد جنسی پایین آمده که احتمالاً تحت تاثیر کاهش سطح هورمون استروژن است

درمان مشکلات جنسی

درمان های مختلفی برای مشکلات جنسی بانوان در دسترس است در خیلی از موارد مجموعه ای  از چند درمان موثر تر است .

  • کنترل استرس

استرس ، خستگی ، از بین رفتن محیط خصوصی و شخصی، ارزش های فردی و اعتقادات مذهبی همگی می توانند روی مسائل جنسی تاثیر بگذارند .

عدم توافق طرفین و مشکلات ارتباطی نیز از علل برجسته کاهش میل و پاسخ جنسی خانم ها هستند مراجعه به یک مشاور به خصوص مشاور جنسی به زوج ها در کاهش استرس و محکم شدن ارتباطشان کمک می کند.

  • بیشتر زوج ها در زمان تعطیلات تجربه سکس بهتری دارند چون در این مواقع خستگی و استرس کم تر است بنابراین رضایت مندی جنسی بیشتر می شود .
  • ایجاد محیط شاد در بیرون باعث می شود که در اتاق خواب هم شاد تر باشید ایجاد قرار های شبانه منظم و اختصاص دادن وقت بیشتر برای تفریح و رفتن به مرخصی راه موثری برای بهبود مشکلات جنسی است .
  • انجام کارهای جدید باعث ایجاد بارقه هایی از تمایل و پاسخ جنسی خواهد بود مثلاً تمرین ماساژهای جنسی ، حمام کردن با همدیگر ، وضعیت یا فعالیت های متفاوتی هنگام سکس ، پخش موزیک یا انجام سکس در روز یا خارج از اتاق خواب ، استفاده از کتاب ها ، فیلم ها و لیز کننده های تحریک کننده موثر هستند .

درمان خشکی واژن

خانم هایی که خشکی واژن دارند از مصرف مرطوب کننده های واژن چند بار در هفته سود می برند، استفاده از لیز کننده های واژن به هنگام نزدیکی نیز مفید است .خانم هایی که یائسه شده اند مصرف واژینال دوز پایین استروژن برایشان مفید است .

کولپوسکوپی

لابیاپلاستی